Backlink

Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?

Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?

Sıklıkla merak edilen backlink nedir konusunun cevabını ve Kaliteli backlink almak için yapılması, bilinmesi gerekenleri sizlere aktaracağımız yazımızdan merhaba.

Bu yazımız sayesinde ister bizden alın ister farklı bir yerden, İzmir seo uzmanı hizmeti için bilmeniz gerekenleri sizlere aktaracağız.

Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?

Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?

Backlink Nedir sorunuzun cevabını bu makalemizde bulacak, kaliteli backlink almak için gereken tüm yöntemleri öğreneceksiniz. Backlink demek bir siteye diğer bir siteden yönlendirilen bağlantıdır.

Toplam Backlink sayısı, internet sitesinin bilinirliğinin önemli bir kanıtıdır. Peki ya Backlink ne işe yarar? Backlinkler SEO hizmeti için neden önemlidir?

Arama motorları bir internet sitenin bir anahtar kelimeyle ilgi düzeyini hesapladığında, söz hususu internet siteye gelen nitelikli bağlantıların miktarını öneme alır. Dolayısıyla, yalnızca gelen linkleri almaktan memnun olmamalıyız, mühim olan gelen linkin ne kadar nitelik olduğudur.

Backlink ile Alakalı Bilinmesi Gereken Terimler ve Backlink Çeşitleri

Backlink Nedir konumuzun bu bölümünde sizlere backlink çeşitlerinden ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

Nofollow Link

Backlinkin  rel=”nofollow” etiketiyle girilmesi ile elde edilen durumdur. Mantığı takip edilmeyen backlink şeklindedir. Genel olarak siteye katkı yapsa da çok fazla  faydalı olan bir çalışma değildir. Ancak gereklidir.

Dofollow Link

Etikette aksi belirtilmedikce varsayılan olarak, eklediğiniz bütün bağlantılar dofollow olarak gelir ve etikete ekstra birşey yazmanıza lüzum olmayan faydalı Backlinklerdir. Bu konu ile alakalı yazılar sitemizde mevcuttur.

Linking Root Domains

Benzersiz bir domainden internet sitenize gelen backlinklerin miktarını ifade eder. Bir internet sitesi, internet sitenize 10 kez backlink verse bile, sadece bir backlink, linking root domain olarak kabul edilir.

Düşük Kaliteli Bağlantılar

Google tarafından düşük kalitede görülen, yasa dışı faaliyet için açılmış, erotik ve +18 içerik barındıran ya da yasa dışı bahis sitelerinden alınan backlink bağlantıları için verilen isimdir. Bu bağlantıların faydadan çok zararı vardır. Asla bir web sitesinde bu şekilde hacklink ce benzeri şekilde spam linkler edinilmemelidir.

Dahili Bağlantılar

Aynı internet sitesi içersinde bir sayfadan diğerine giden bağlantılara dahili bağlantılar denir. Web sitenizdeki menü bağlantıları, yazı içersinden diğer bir yazıye gönderilen bağlantılar örnek olarak gösterilebilir.

Bağlantı Metni (Çapa Metin)

Köprüleme amacıyla girişi yapılan metne bağlantı metni denir. Bağlantı metni, belirli anahtar kelimeler üzerinden link verildiğinde çok iyi çalışır.

Dofollow Link Nedir ve Nasıl Alınır?

DoFollow link, diğer bir internet sitesinden alındığında internet siteniz amacıyla fayda getiren, kendi sitenizden diğer bir siteye verdiğinizde ise backlink verdiğiniz siteye fayda getiren linklerdir. Dofollow linklere rel=”” etiketi oluşturmanız gereksizdir. Verdiğiniz linkler robotlarca dofollow olarak algılanır.

Google, backlinklerin kalite ve özelliklerini tespit etmek için sitenizin içeriğine bakar. Size gelen bağlantıları arama motorları bağlantı metni ile alakalı olduğunu kabul ederek sizi ziyaret eder. Eğer içerik bağlantılı ve alakalı ise kaliteli bir backlink olarak kabul edilir. Gelen bağlantılar, ilgisiz içeriği olan sitelerde bulunursa, daha az ilgilı sayılırlar. Aldığınız backlink sayısı siteniz ile ne kadar lakalı ise sitenizin kalitesi de o doğrultuda artacaktır.

Sponsored link ve UGC linkler Mart 2502 itibari ile Google tarafından duyurulan backlink türleridir. mevcuttur. Sponsored link demek sponsorlu anlamına gelmektedir. UGC link türü de kullanıcılarca oluşturulmuş bağlantılardır. Forum ve blog sitelerindeki yorum backilnkleri bu kapsama girmektedir.

Hangi Sitelerden Backlink Alınmalıdır?

Backlinklerin üstünlükleri ile ilgilı konuşmadan önce, son birkaç senede backlinklerle ilgilı çok şey değiştiğini bilmeniz lazım. Düşük kaliteli bağlantıların bile bir internet sitesinin sıralanmasına yardımcı bulunduğu vakitler vardı. Fakat Google, Penguen algoritmasını yayınladığından beri, bütün backlink algoritması değişti.

Backlinklerin kaliteli internet sitelerinden alınmış olması önemlidir ve bu backlinkler içeriğe dayalı olmalıdır. Mesela; araba yedek parçaları ile ilgilı bir internet sitesi tekrar arabalarla ilgilı diğer bir internet sitesinden bir dofollow backlink aldıysa, bu bir arama motorunun değerlendirilmesinde, beyaz eşya servisi ile ilgilı bir siteden backlink almaktan daha ilgilı olacaktır. Backlink alınan internet site, sizin internet sitenizle, sizin kategorinizle, sizin işinizle ne kadar ilgilı olursa backlink niteliği o kadar iyi olur.

Kaliteli Backlink Almanın Avantajları

Organik Sıralamayı Geliştirir: Backlinkler daha iyi arama motoru listelenmesinde yardımcı olur.

Daha Hızlı Dizin Oluşturma: Arama motoru botları, sahip olunan internet sayfalarından gelen backlinkleri izleyerek yeni internet sayfalarını keşfeder.

Yönlendirme Trafiği Sağlar: Backlinklerin en önem arz eden faydalarından biri, yönlendirme trafiğine yardımcı olmalarıdır.

Kaliteli backlinkler oluşturmak, arama motoru optimizasyonu amacıyla son derece önem arz eder ve öneminden dolayı, SEO çalışmalarınızdaki önceliği çok yüksek olmalıdır. Sitenize SEO çalışmalarını yaparken bu kalite ve önem çerçevesinde çalışmalarımızı yapmaktayız.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat
Merhaba, Yardıma Mı İhtiyacınız Var?
MeSeGe Medya WhatsApp Hattı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?